Amunicja do wiatrówek sportowych

Amunicja śrutowa do karabinów i pistoletów wiatrowych była bardzo różnorodna, mogąc służyć zarówno do strzelania precyzyjnego jak i rekreacyjnego. Niektóre odmiany wiatrówek wymagały użycia lżejszego i bardziej aerodynamicznego śrutu, podczas gdy inne najlepiej sprawdzały się z lekkimi odmianami.

Rodzaje śrutu do wiatrówek

śrutOkrągła amunicja śrutowa była bodaj najbardziej rozpowszechnionym rodzajem śrutu do wiatrówek, i była używana tak do strzelania sportowego, jak i rekreacyjnego. W obu przypadkach sprawdzała się dobrze, a skuteczność głównie uzależniona była od umiejętności strzelca, oraz wagi śrutu. Lekki śrut był przeznaczony głównie do użycia z wiatrówkami o niewielkiej mocy, i najlepiej sprawdzał się podczas strzelania rekreacyjnego. Był bowiem dość podatny na wpływ silnego wiatru, dlatego też stosowany był w strzelectwie podczas dyscyplin mających miejsce w halach. Ciężkie odmiany śrutu, stalowe lub rzadziej ołowiane, były natomiast przeznaczone do strzelania precyzyjnego na średni i daleki dystans. Z racji dużej wagi, zalecane były do używania w wiatrówkach sprężynowych o największej mocy, oraz w odmianach zasilanych nabojami z dwutlenkiem węgla. Śrut o dużej gramaturze był często używany w dyscyplinach sportowych czy wielobojach, które odbywały się na otwartym powietrzu. Ułatwiał on bowiem oddawanie celnego strzału nawet podczas silnego wiatru, i znacznie zwiększał celność najsilniejszych odmian karabinów wiatrowych.

W dyscyplinach sportowych również stosowano śrut grzybkowy, głównie ciężkie, stalowe odmiany, lub też śrut z miedzianą głownią. W połączeniu z dużą wagą, polepszał on celność strzału dzięki dobrym właściwościom aerodynamicznym i wyważeniu. Śrut z płaskim czubkiem, natomiast, był najczęściej widywany na zawodach strzelania z wiatrówek krótkich, pistoletów czy rewolwerów.