Biegły grafolog

Biegły grafolog to skarb dla kryminalistyki

Grafologia to jedna z tych dziedzin, które są niezmierne przydatne w kryminalistce. Często badanie pisma ręcznego potrafi zadecydować o losach sprawy, dlatego biegły grafolog jest niezbędny w każdej komendzie policji lub laboratorium kryminalistycznym. Co może powiedzieć nam badanie pisma? Po pierwsze, może potwierdzić lub zaprzeczyć autentyczności dokumentów.

W dzisiejszych czasach, gdzie dominuje pod każdym dokumentem musimy się podpisać, fałszowanie podpisów to chleb powszedni, dlatego właśnie Biegły grafolog jest tak potrzebny

Biegły grafologPodrabianie podpisów na testamentach, intercyzach, postanowieniach, listach z ostatnią wolą itp. jest najczęstszym przestępstwem, w wykryciu którego grafolog nie będzie miał sobie równych. Grafologia o nie tylko pismo, ale także papier i tusz. Biegły sądowy grafolog potrafi zbadać jakim rodzajem narzędzia do pisania został podpisany dokument oraz czy nic na kartce nie było zmywane, zamazywane, zeskrobywane w celu zmiany np. kwoty spadkowej czy imienia spadkobiercy. Drugim sposobem jak grafologia może pomóc kryminalistyce jest badanie próbek pisma. Bada się wtedy dowód np. listę domów do okradzenia zgubioną przez przestępcę z próbką pisma podejrzanego, co może potwierdzić jego winę lub jej zaprzeczyć i wykluczyć z kręgu podejrzanych. pamiętajmy, że grafolog nie zajmuje się z reguły pismem maszynowym (także drukowanym), ani pieczęciami, pieczątkami i tym podobnymi, choć mogą być oczywiście biegli grafolodzy, którzy zajmują się także takimi sprawami. Grafolog za to powinien także znać się na dokumentach historycznych. Bywają przykładki, gdy osoby podają się za dawnych właścicieli jakiegoś majątku, przynoszą stosowne dokumenty mające to potwierdzić np. akty urodzenia, mające potwierdzi ich związki rodzinne, akty własności ziemi, testamenty. Rola grafologa jest zbadanie ich autentyczności przez np. badanie historycznego papieru, czy tuszu, który był lub nie był używany dawniej. Dobrze jest, gdy grafolog zna się na języku w ogóle, nie tylko na słowie pisanym.

Dzięki temu może wykryć styl pisma niepasujący, bo potencjalnego właściciela, używanie współczesnych słów w historycznych dokumentach, zbyt specjalistyczny język w piśmie dziecka itp. jak widać, badanie pisma nie jest takim łatwym zajęciem, jakby się mogło wydawać. Grafolodzy wielokrotnie muszą korzystać z pomocy lupy i mikroskopu, żeby wykryć małe zachwiania w piśmie, więc ich praca wymaga niezwykłej dokładności.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *