Cewnik na pomoc przy schorzeniach urologicznych

 

Cewnik czy inaczej kaeteter to nie duża giętka rurka, która umożliwia nam najczęściej upuszczenie nadmiaru płynów z organizmu, bądź wprowadzenie. Znana jest w wielu formach i dziedzinach medyczny, między innymi w celach urologicznych czy zewnętrznych.

Cewnikowanie pęcherza u dzieci

cewnikCewnik najczęściej kojarzy nam się z rurką która pomaga przy chorobach natury urologicznej. Nie każdy wie że podczas pobierania chociażby krwi, również wbijana zostaje nam igła z cewnikiem. Jednak przede wszystkim cewnik ratuje zdrowie naszych pociech w przypadku wszelkich chorób urologicznych. Wskazane jest użycie go w przypadku problemów z oddawaniem moczu, lub konieczności dokładnego pomiaru oddawanej uryny. Oczywiście nie w każdym momencie można go użyć, zakazane jest gdy pacjent ma zwężenie cewki moczowej. Celem zabiegu cewnikowania jest zapewnienie drożności dróg moczowych, ułatwienie wizyt w toalecie, czy dokładnego pomiaru i pobrania próbki uryny do badań. Zabieg może wydawać się bolesny dla naszych pociech, jednak w rzeczywistości nie taki diabeł straszny. Cewnik jest zawsze pokryty lekiem znieczulającym w żelu, zostaje wprowadzony przy ujściu cewki moczowej i zabezpieczony od ewentualnych wysunięć. Zewnętrzny koniec cewnika jest łączony z woreczkiem w którym zbiera się uryna. Tak jak wspomniałam zabieg nie jest wyjątkowo bolesny jednak może okazać się nieprzyjemny. Najważniejsze żeby przyniósł pożądany efekt i ulgę dla naszego dziecka. Przed wizytą u lekarza warto wytłumaczyć malcowi na czym polega badanie, jak jest ono ważne dla zdrowia i jak bardzo może ulżyć w bólu lub zapobiec jego powiększeniu. Z dziećmi należy rozmawiać szczerze a nie ukrywać zaniepokojenie bądź szczególne fakty. Dziecko odpowiednio przygotowane i nastawione nie będzie sprawiało problemów u urologa i odczuwało paraliżującego strachu.

Cewnikowanie nie jest rzeczą przyjemną ale profilaktyka i badania są ogromnie ważne dla zdrowia. Dziecko zawsze jest najważniejsze w naszym życiu więc chwila jego łez w trakcie zabiegu jest nieporównywalna do tego co może dziać się w trakcie zachorowania.