drukarnia

Drukarnia i introligatornia – zwiedzanie

Pewien czas temu byłem na wyciecze, gdzie zwiedzana była drukarnia i introligatornia. Drukarnia, ale nie muzeum, ciągle czynna, działająca drukarnia w Łodzi. Miejsce bardzo interesujące. Niewątpliwie jedna z moich ciekawszych wycieczek jakie miałem.

Zwiedzanie drukarni może być bardzo ciekawe

drukarniaZorganizowaliśmy je wraz z kumplami ponieważ jeden z nich tam pracował i wcześniej nam to zaproponował. Podczas zwiedzania obeszliśmy wszystkie działy: Druk cyfrowy kolorowy w którym można zamówić nawet pojedynczy egzemplarz tekstu bądź grafiki ponieważ jest to bardzo tania technologia, jednak kolejny dział miał jeszcze tańsze materiały – trafiliśmy do działu który się nazywał druk cyfrowy czarno – biały. Tutaj tak jak poprzednio można było zmówić nawet pojedynczy egzemplarz książki tylko z wiadomych przyczyn nie można było drukować grafiki tylko sam tekst. dział typografii tj. miejsce gdzie robi się wydruk na maszynach dociskowych. Technika ta czerpie bezpośrednio z pierwszej maszyny Guttenberga jednak w ogóle już jej nie przypomina. Kolejnym miejscem była introligatornia czyli miejsce wykończenia książki, robi się tam okładki, klei bloki, szyje nićmi oprawy kiedyś wszystkie książki się tylko szyło nićmi jednak dziś technologia poszła znacząco do przodu. Następnym miejscem był dział nadruków reklamowych i ostatnim co zwiedziliśmy było miejsce magazyn. W międzyczasie w drugim dziale mogliśmy dzięki koledze odbić swoją własną książkę oczywiście nie w sensie że sami napisaliśmy, ale sami mogliśmy obsługiwać maszynę.

Całe obejście zajęło nam całe osiem godzin, dzięki czemu wyszliśmy wszyscy równo razem z głównym organizatorem tej wycieczki. Po wszystkim poszliśmy do baru i zaciekawieni tematem zaczęliśmy długą dyskusję na ten niebanalne tematy jakim były drukarnia i introligatornia która trwała dość długo. Kiedy się nie spostrzegliśmy było trzeba się zbierać bo następnego dnia jechaliśmy do warszawy do drugiego kumpla.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *