dojarki rurociągowe

Hodowla bydła mlecznego

 

Rolnictwo można podzielić na takie, które specjalizuje się w produkcji zbóż, czy warzyw oraz na takie, którego głównym zadaniem jest hodowla zwierząt. Obie gałęzie rolnictwa są niezwykle ważne dla ludzi ponieważ dostarczają niezbędnych do życia produktów.

Hodowla bydła w gospodarstwie rolnym

dojarki rurociągoweOd dawnych czasów człowiek wykorzystywał zwierzęta do pracy na roli, kiedy nie było jeszcze specjalistycznych maszyn i rozwiązań. Z czasem jednak siła zwierząt została wyparta poprzez zastosowanie mechanizacji rolnictwa. Dzięki rozwojowi tej gałęzi gospodarki aktualnie zwierzęta są hodowane po to, aby czerpać zysk z ich sprzedaży na rzeź, bądź walorów produkcyjnych, przykładowo mleka, czy jajek. Obecnie wiele gatunków zwierząt jest hodowanych na różnej wielkości farmach. Jedną z najpopularniejszych jest hodowla bydła mlecznego, czyli w prostym języku krów. Produkują one mleko na szeroką skalę. Z mleka zaś powstają śmietana, jogurt, masło, kefir i inne nabiały. Aby mleko pozyskać z hodowli krów, należy je wydoić. W dużych gospodarstwach często spotykane są dojarki rurociągowe, które umożliwiają bez wysiłkową pracę z bydłem oraz dużą oszczędność czasu. Na małych farmach, gdzie hodowana jest jedna,bądź dwie sztuki bydła mlecznego operacja ta wykonywana jest ręcznie. Dojarki rurociągowe odprowadzają pozyskane mleko za pomocą rur do specjalnego, chłodzonego zbiornika. Z magazynu trafia wprost do cysterny, która zawiezie mleko prosto do mleczarni. Tam zostanie odpowiednio przetworzone.
Mechanizacja rolnictwa to nieodzowny element zwiększenia wydajności i efektywności pracy w gospodarstwie. Z każdym rokiem uprzemysłowienie tego sektora gospodarki rośnie, co objawia się niższym zapotrzebowaniem na pracę fizyczną oraz wyższe i żyźniejsze plony.