Jak rozpoznać autyzm?

Autyzm to zaburzenie ściśle związane z mózgiem, które rozpoznaje się już w pierwszych latach życia. Jego podłoże nie jest do końca znane, chociaż uważa się, że znaczący wpływ ma na niego genetyka oraz najbliższe otoczenie dziecka. Pierwsze objawy zauważają zazwyczaj rodzice, a mogą się one ukazać już w pierwszych miesiącach życia.

Diagnostyka i leczenie autyzmu

autyzm toruńZ autyzmu nie da się wyleczyć, jest to przypadłość towarzysząca dziecku przez całe życie. Nie istnieją także jednoznaczne testy, które jasno określiłyby, czy nasze dziecko ma autyzm Toruń, Warszawa, Gdańsk czy Kraków to jedne z miast o największej ilości gabinetów, w których możemy znaleźć pomoc w przypadku zauważenia nieprawidłowości w zachowaniu dziecka. Diagnostyka spektrum autyzmu składa się z dwóch istotnych punktów, do których zalicza się badanie rozwoju oraz wszechstronną ocenę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, uczestniczą lekarze specjaliści, którzy sprawdzają, czy dziecko posiada umiejętności adekwatne do wieku, oceniają pracę mózgu oraz zwracają uwagę na aktualny rozwój dziecka. Jak zostało już wspomniane, autyzmu nie da się wyleczyć, ale można poprawić funkcjonowanie dziecka, które będzie miało istotny wpływ na jego dalsze życie. Warto pamiętać o tym, że im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na łatwiejsze funkcjonowanie bez barier, dlatego też należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Autyzm jest jednym z zaburzeń neurologicznych, który ukazuje się już w pierwszych miesiącach życia. Wolniejsza nauka pewnych rzeczy czy też nieokazywanie emocji powinny zwrócić naszą uwagę i zachęcić do wizyty u specjalisty. Podczas diagnozy autyzmu ocenia się rozwój dziecka i pracę jego mózgu. Warto pamiętać o tym, że szybkie rozpoznanie znacząco poprawia funkcjonowanie osoby dotkniętej autyzmem.