Jak wykonać przewijanie silników elektrycznych?

Poniedziałek to świetny dzień, aby zacząć nową pracę. Wstałem rano, zjadłem śniadanie i ruszyłem do warsztatu, do którego przyjęli mnie tydzień wcześniej. Podstarzały mechanik z wąsem uścisnął mi rękę na wejściu, po czym zadał jedno – niesamowicie ważne – pytanie. Młody człowieku – rzekł – a czy ty wiesz, czym jest przewijanie?

Jak przewijać silniki elektryczne?

przewijanie silników elektrycznychWiedziałem co to za czynność. Już w technikum uczyłem się, jak poprawnie przewijać silniki elektryczne. Jako młodzi uczniowie często pracowaliśmy na starych, zniszczonych silnikach z czasów poprzedniego ustroju. Rozkładaliśmy je na dużych stołach i braliśmy się do pracy. Bywało, że prowadzący zajęcia zapowiadał przewijanie silników elektrycznych już dzień wcześniej. Cieszyłem się, że będę wykonywał tę czynność. Chociaż zadanie należało do ciężkich, przynosiło niesamowitą satysfakcję. Regeneracja takiego sprzętu sprawiała, że silnik był wydajny jak nowy. Zwiększała się także moc urządzenia, a co za tym idzie – jego skuteczność pracy. Doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, jak przewijać silniki elektryczne. Błyskawicznie rozebrałem cały sprzęt, a następnie zdjąłem i zmierzyłem stare uzwojenie. Dzięki temu dowiedziałem się, jaki przewód należy dobrać. Po zakończonym nawijaniu pieczołowicie lakierowałem silnik, a następnie suszyłem go kilka godzin. Po wszystkich tych czynnościach, urządzenie było gotowe i działało sprawnie jak nigdy.

Zdałem celująco pierwszy egzamin w pracy. Szef bardzo ucieszył się, że znam się tak dobrze na przewijaniu – będzie mógł powierzać mi to niezwykle trudne zadanie, będąc pewnym, że zostanie ono wykonane właściwie. W niedługim czasie warsztat, w którym pracowaliśmy, stał się bardzo sławny. Wszyscy właściciele silników wiedzieli, że mogą znaleźć tam specjalistę, który doskonale wykona przewijanie i całkowicie zregeneruje urządzenie.