Jazda na snowboardzie

Snowboard jest to sport tylko pozornie podobny do nart – laicy mogą powiedzieć, że jeździ się po śniegu, w zimie i z góry na dół. Ale to tylko powierzchowne podobieństwa. Różnice są o wiele bardziej istotne. Przede wszystkim jeździ się na jednej desce, nie na dwóch, a to pociąga za sobą różnice w technice zjazdu, wiązaniach, butach, ubraniach – właściwie we wszystkim.

Snowboardowe dyscypliny, strój, styl i gogle

gogle snowboardoweJest kilka konkurencji i stylów snowboardowych, a wszystkie z nich są bardzo widowiskowe i ciekawe. Na przykład freestyle polega na wykonywaniu skoków, zjazdów bocznych, piruetów i innych trików. Konkurencje w tym stylu to np. Half-pipe, czyli pół-rura, Big-air przypominająca skoki narciarskie, slalomy, wyścigi, a nawet jazda poza przygotowanymi trasami. Wszystkie dyscypliny snowboardowe wymagają odpowiedniego wyekwipowania – wiązań i butów, kombinezonu i kasku. Bardzo ważne są też gogle snowboardowe. Gogle chronią oczy snowboardzisty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to jest przed śniegiem, wiatrem i słońcem, a nawet przed urazami mechanicznymi. Jednocześnie zapewniają doskonałą widoczność podczas wykonywania tych wszystkich ewolucji i tricków, nawet w trudnych warunkach. Są one tak skonstruowane, aby przylegać zarówno do twarzy jak i do kasku, zapewniając komfort noszenia.

Najlepsze gogle mają wiele rozwiązań praktycznych, jak na przykład system zapobiegający parowaniu szyb czy powłoka lustrzana, która chroni przed promieniowaniem podczerwonym i cieplnym. Gogle mają wiele kolorów soczewki, a związane to jest z ich użytkowaniem. Żółte i pomarańczowe są dobre w każdych warunkach pogodowych, te z ciemną szybą – brązową, niebieską lub szarą pasują na słoneczne dni, a te z przeźroczystą służą do jazdy w nocy.