termowizja

Kamery termowizyjne a energia odnawialna

Wiadomo, że tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel czy ropa naftowa, są wyczerpują się. Ponadto paliwa kopalne bardzo źle oddziałują na naszą atmosferę, zanieczyszczając ją. Rośnie świadomość tego wśród konsumentów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z energii odnawialnej, na przykład poprzez zamontowanie paneli słonecznych.

Termowizja ma wiele zastosowań

termowizjaKamery termowizyjne wykorzystuje się do przeglądu paneli słonecznych i ma to wiele plusów. Przede wszystkim, bardzo sprawnie można zauważyć anomalie. Kamera termowizyjna przebija inne metody tym, że można wykonywać nią przegląd podczas normalnego funkcjonowania paneli. Poza tym kamera FLIR pozwala nam zaoszczędzić czas, gdyż umożliwia skanowanie dużych powierzchni w krótkim czasie. Fachowa termowizja okazuje się więc znacznie bardziej opłacalną metodą wykonywania przeglądów. Należy pamiętać jednak o tym, że nie każdy przyrząd FLIR nadaje się do wykonywania przeglądów paneli słonecznych. Przed kupnem warto więc sprawdzić, które parametry są szczególnie ważne przy wykonywaniu takich pomiarów. Na pewno ważna jest czułość temperaturowa. Czasami konieczna jest ręczna korekcja poziomu oraz rozpiętości temperatur, głównie po to, żeby uzyskać wysoki kontrast temperaturowy w obrazie, ale tym póki co się nie martwcie – po kupnie kamery będzie czas, aby się z nią zapoznać oraz nauczyć się prawidłowo ją obsługiwać. Przy pomocy kamer termowizyjnych odbywają się również przeglądy turbin wiatrowych, a tych jest całe mnóstwo na świecie, ponieważ to często najkorzystniejsze rozwiązanie co do produkcji energii odnawialnej.

Można za pomocą tych kamer monitorować każdą część turbiny, więc z pewnością wszystkie nieprawidłowości pojawią się na obrazie. Ten sposób zapobiega wielu wypadkom, które byłyby możliwe bez odpowiedniego przeglądu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *