Metki i wszywki w zabawkach niemowlęcych

Produkty do zabawy dla dzieci muszą cechować się funkcjonalnością i być rozwojowe. Zwłaszcza zabawki dla niemowląt mają za zadnie uczyć i rozwijać, a także stymulować dziecięce zmysły. Wiele z takich przedmiotów można wykonać samodzielnie i sprawić własnemu dziecku niezwykłą radość, a sobie – jako rodzicowi – dać ogromną satysfakcję. 

Kontrastowe, sensoryczne szmatki z wszywkami

wszywki żakardoweSzmatka nie wydaje się być produktem, który może stanowić rozwojową zabawkę dla dziecka. Ci, którzy jednak mieli pod opieką niemowlę wiedzą, że są one zainteresowane wszelkimi produktami o zróżnicowanych barwach i strukturach. Dla niemowląt ważne jest rozpoznawanie nowych materiałów, możliwość dotyku i ciągłego stymulowania tego zmysłu. Szmatki sensoryczne są też łatwym produktem do samodzielnego wykonania. Wystarczy niewielki fragment kolorowego materiału, do którego przyszyjemy wystające elementy. W produktach gotowych najczęściej są to metki i wszywki żakardowe, poliestrowe i bawełniane. Aby zrobić szmatę sensoryczną dla dziecka należy przyszyć w różnych miejscach materiału gotowe bądź samodzielnie przygotowane metki i wszywki. Ważne, aby były one z różnych materiałów, bo dziecko będzie uczyło się w ten sposób, że powierzchnie przedmiotów powodują różne odczucia dotykowe. Można też wykorzystać barwy kontrastowe – białe, czarne i czerwone, które dodatkowo stymulują wzrok dziecka. 

Samodzielne wykonywanie zabawek jest konstruktywnym sposobem na wykorzystanie czasu, który spędzamy w domu z dzieckiem. Stworzone zabawki sensoryczne z pewnością będą cieszyły dziecko, ale też będą niezwykle rozwojowe, co jest najważniejsze w tym wczesnym okresie dziecięcym. Zabawki dla niemowląt nie wymagają specjalnych umiejętności i wiedzy, ani nie zajmują wiele czasu, są więc świetnym sposobem na kreatywną zabawę dla dorosłych.