Nowoczesne wydanie porcelany Ćmielów

Trzydziestoletnie panie domu zdecydowanie różnią się od swoich matek. Jednak wciąż pozostają cechy, które są niezmienne mimo upływu czasu, zmiany dziejów i postępowi technologicznemu. Jest to miłość do eleganckiej zastawy z Ćmielowa, która jest równie popularna w polskich domach, co 3 dekady temu.

Fenomen porcelany z Ćmielowa

elegancka porcelana ćmielówOdkąd pamiętam, trzy razy do roku przemywałam i wycierałam do sucha zestaw do herbaty stojący w kredensie. Pękaty dzbanek z kompletem filiżanek wydawał mi się niezwykle staromodny i zastanawiałam się po co on mojej mamie, skoro i tak mamy szafkę pełną szklanek do codziennego użytku. Dopiero na studiach doceniłam rodzinny zabytek, który okazał się prezentem ślubnym rodziców i pochodził z fabryki w Ćmielowie. Finezyjne, cienkie ścianki filiżanek sprawiają, że herbata podana w nich smakuje zupełnie inaczej. Współcześnie elegancka porcelana ćmielów jest doceniana w całej Europie. A jej ceny przyprawiają o zawrót głowy. Dlatego też nie dziwi mnie, gdy koleżanka opowiada, że przywiozła z urlopu kilka ćmielowskich kubków. A kolega twierdzi, że jego małżonka przytuliła z radości odnalezioną w szafce paterę ze słynnej fabryki. Sama od lat kolekcjonuję kubki z polskich fabryk i mam słabość do polskiej sztuki użytkowej. A tę, coraz częściej można spotkać w wielu sklepach, a nawet na specjalnych stoiskach na jarmarkach i starówkach turystycznych miasteczek.

I chociaż większość z eleganckich zestawów porcelany z Ćmielowa wymaga równie eleganckiego traktowania, z ręcznym myciem włącznie, to można znaleźć dedykowane zestawy nadające się do wykorzystania wraz ze zmywarką i mikrofalówką. W ich przypadku jednak można liczyć wyłącznie na minimalistyczne, białe formy, przypominające nieco kolekcje szwedzkiego giganta wnętrzarskiego.