Odpowiednie piły do drzewa

To nie jest prawdą, że każdą piłą można uciąć każde drewno. Drzewa posiadają swoją gęstość w zależności od gatunku. I jeśli w dawnych czasach ścinano drzewa siekierą to wcale nie znaczy, że dziś jest tak samo. Poza tym ścięte drewno wymaga odpowiedniej obróbki. I tu siekiera niewiele pomoże.

Piły tarczowe do wielu gatunków drzew

widia do drewnaAby piła tarczowa poradziła sobie z najtwardszym drewnem, powinna być zaopatrzona w specjalną płytkę na końcach ostrzy z węglika spiekanego. Jest to specjalny materiał, który pozyskuje się specjalnymi metodami metalurgicznymi. Jest on wyjątkowo odporny i odpowiednio twardy, aby mógł ciąć nawet aluminium. Często jest tak, że w deskach drewnianych pozostają różnego rodzaju gwoździe, czy inne odpady metalowe. Wtedy takie piły są idealne do cięcia i nie trzeba się martwić tym, że nie dadzą rady. Generalnie widia do drewna może ciąć bez żadnego wysiłku nawet materiały drewnopodobne, czy prawdziwe drewno dębowe, które jak wiadomo jest wyjątkowo gęste i trudne do cięcia. Nawet mocne piły o wysokich obrotach mogą nie dać rady. A jeśli założymy pilę widiową, od razu cięcie przebiega zupełnie inaczej. Piłą się nie blokuje, nie przypala desek, tnie szybko i sprawnie jakby cięła jakieś deski z miękkiego drewna. Poza tym taka piła nie pęknie, jak to może się stać przy cięciu zwykłą piłą olbrzymich kloców dębowych. To dlatego często lepiej jest zawieźć drewno do tartaku, gdzie już specjalny trak potnie kloce na odpowiedniej grubości deski. 

Jeśli jednak nie mamy na podorędziu traka, możemy śmiało używać piły widiowej do drewna, czy innych materiałów drewnopodobnych. Nie należy w takiej sytuacji przejmować się ewentualnymi odpadkami metalowymi pozostawionymi w deskach – jak np. gwoździe, czy haki. Widia poradzi sobie ze wszystkim.