Oszczędności wynikające z zastosowania kominka z płaszczem

Kominki z płaszczem wodnym mają wiele zalet. Na pewno trzeba wspomnieć o tym, że sprawność takich kominków jest bardzo duża. Łącznie wynosi ona nawet 80%, więc dzięki kominkom z płaszczem można ogrzewać nawet kilka pomieszczeń w domu równocześnie.

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej

wkłady z płaszczem wodnym warszawaWysoka sprawność kominka związana jest z dodatkiem, jakim jest płaszcz wodny. Płaszcz ten jest szczelny i otacza całą komorę spalania. Oczywiście płaszcze nie otacza jedynie przedniej części kominka, czyli drzwiczek z szybką. Zadaniem płaszczu wodnego jest odebranie ciepła z paleniska oraz z gorących spalin. To ciepło trafia do instalacji grzewczej. Jest ono rozprowadzane po pomieszczeniach w domu. Ciepło trafia albo do grzejników ściennych albo do ogrzewania podłogowego (ten system jest coraz bardziej popularny w Polsce). Dlatego wkłady z płaszczem wodnym warszawa są chętnie wybierane przez klientów. Jeśli dodatkowo wykorzysta się specjalne wężownice wodne, to kominek z płaszczem wodnym może służyć nawet do ogrzewania ściennego. To bardzo ważne, bo jeśli kominek nie posiada płaszcza wodnego, to jest w stanie ogrzać tylko i wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje i to czasem jeszcze niezbyt efektywnie (zależnie od wielkości pomieszczenia). Najczęściej kominek znajduje się w salonie. Kominek bez płaszcza nie będzie w stanie ogrzać pomieszczeń na piętrze budynku (gdzie mogą znajdować się np. sypialnie).

Kominek z płaszczem wodnym może być też głównym źródłem ciepła. Specjaliści obliczyli, że zastosowanie tej technologii pozwala zaoszczędzić nawet 30% na kosztach ogrzewania domu. Porównywano kominek z płaszczem wodnym do ogrzewania piecem gazowym. Dodatkowo do kominka z płaszczem wodnym potrzebne jest drewno jako opał (i to duże ilości) plus miejsce na składowanie tego drewna.