Pożar w serwerowni – jak ugasić?

 

Serwerownia to miejsce, w którym z pewnością nie brakuje ani elektryki, ani elektroniki, a tym samym prąd jest stałym bywalcem tego pomieszczenia. Mowa oczywiście o prądzie w dużych ilościach, nie tylko w małych ilościach, jak w przypadku pojedynczego kabelka, czy gniazdka. Serwerownia ma do siebie to, że głównie jest ona skupiskiem prądu i dlatego też trzeba postępować z nią na specjalnych warunkach.

Jak radzimy sobie z pożarem w miejscach przesyconych prądem?

bezproblemowe gaszenie serwerowniPrzede wszystkim przyjacielem prądu jest woda, która doskonale go przewodzi dzięki zawartym w sobie kationom i anionom, i dlatego też duże ilości wody w serwerowni to z pewnością nie byłoby nic dobrego. Ponadto serwerownia jest narażona na pożary, bo zwarcia mogą występować w niej często, a to prowadzi do pożaru właśnie. Dlatego teraz prosta zasada, że jeżeli w serwerowni wybuchnie pożar, to nie wolno gasić go za pomocą wody. Nie trzeba długo nad tym wszystkim myśleć, to jest bardzo prosta logika, wystarczy dwa dodać do dwóch i już mamy wniosek, że pożar w miejscach z elektrycznością musimy gasić inaczej, czymś innym, ale w takim razie czym i jak? Otóż bezproblemowe gaszenie serwerowni zapewnić nam może specjalny gaz, który prądu się nie boi, nie wejdzie z nim w jakieś niebezpieczne dla nas układy, a jedynie pomoże nam pozbyć się ognia w miarę szybko i skutecznie. I właśnie o takich rozwiązaniach powinien wiedzieć każdy z nas, żeby w razie wypadku móc odpowiednio zareagować.

Pamiętajmy, że pierwszy odruch człowieka jak widzi ogień jest taki, że szuka wody i wówczas woda próbuje go ugasić. pamiętajmy jednak, że to wszystko wcale nie jest takie oczywiste i czasami warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czy faktycznie podejmujemy dobre kroki i czy nasze działanie jest słuszne.