Prawo

Prawnik i umowy o pracę

Mam własną działalność gospodarcza i zatrudniam dziesięć osób. Jest to zatem mała firma, jednak się rozwijamy. Zaczynałam od jednoosobowej działalności i stopniowo zatrudniałam nowe osoby. Na początku oferowałam im jedynie umowy o dzieło i zlecenie. Chciałam jednak, by wszyscy dostali umowy o pracę, bo jedynie mój zastępca taką miał.

Prawnik i prawo pracy

najpopularniejszy prawnik w KrakowieW tym roku zmieniły się przepisy odnośnie płacy minimalnej i ogólnie odnośnie zatrudniania na umowę o pracę. Nie było jeszcze gotowych wzorów i każdy działał trochę ,,na czuja” bo nie wiadomo było czym się kierować. Czytałam przepisy, jednak niewiele z nich rozumiałam. Wiedziałam, ze jedynie najpopularniejszy prawnik w Krakowie będzie mi w stanie pomóc. Specjalista z zakresu prawa pracy z pewnością ma rozeznanie we wszelkich nowo wprowadzonych zmianach i dla niego napisanie takiej umowy o pracę to będzie bułka z masłem. Znalazłam takiego, który był niedaleko mnie i oferował dobre ceny. Musiałam mu podać wszystkie dane swojej firmy, a także opis stanowiska każdego z pracowników. Ważna była stawka jaką będą zarabiać, ile pracują, na jak długi okres jest umowa. Prawnik wtedy się wszystkim zajmie, a ja mam tylko sprawdzić czy jego opis stanowiska i zakres obowiązków jest dokładnie tym, o co mi chodzi. Dzięki temu, że poprosiłam o pomoc prawnika nie musiałam sama się z tym męczyć. Mam pewność, że umowa o pracę została napisana zgodnie z literą prawa i nikt mi niczego z urzędu nie zarzuci na kontroli. Przed końcem roku każdy dostał ją do podpisania.

Pracownicy bardzo się cieszyli, że dostana umowy o pracę. Musiałam ich także wysłać na obowiązkowe badania w przychodni medycyny pracy. Najważniejsze, że to już za nami, a ja mam wzór umowy o pracę dla następnych pracowników, których zatrudnię już niedługo.