Prawo Unii Europejskiej a paszporty energetyczne

Wiele osób zastanawia się nad tym, od kiedy tak naprawdę konieczne jest posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej w trakcie sprzedaży domu. Otóż konieczność wprowadzenia takiej dokumentacji do wszystkich innych dokumentów technicznych danego budynku została wprowadzona dokładnie 1 stycznia 2009 roku.

Wprowadzenie obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego budynku

świadectwa charakterystyki energetycznej wrocławOd tego czasu posiadanie świadectwa energetycznego budynku jest konieczne! To właśnie wtedy w życie wszedł przepis, który jest zgodny z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego oraz Rady. Mowa o Dyrektywie 2002/91/WE. Dyrektywa ta została wprowadzona 16 grudnia 2002 roku. Jak widać, trochę czasu upłynęło, zanim ta Dyrektywa została wprowadzona w życie także w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prawo Unii Europejskiej jest powyżej prawa krajowego i wszelkie Dyrektywy prędzej czy później muszą zostać wprowadzone przez kraje członkowskie Unii. Dlatego świadectwa charakterystyki energetycznej wrocław pojawiły się również w Polsce. Dyrektywa z roku 2002 dotyczyła jednak świadectw charakterystyki energetycznej budynków, ale trzeba tutaj wspomnieć również o innej ustawie. Chodzi o ustawę z dnia 19 września 2007 roku, która wprowadza zmiany w prawie budowlanym. Jak widać, to wszystko jest normowane i regulowane prawnie, dlatego nie ma żadnych wyjątków. Wszystkie budynki, które powstawały lub nawet były tylko modernizowane w roku 2009 i po nim, muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Mówi się o tym coraz więcej z racji kar, które mogą spłynąć na właściciela, który nie zlecił stworzenia takiego świadectwa, a zdecydował się na sprzedaż lub wynajem budynku. Bez wątpienia warto zainwestować, bo takie świadectwo energetyczne mówi wiele o tym, jak można zaoszczędzić na rachunkach za zużytą energię w danym budynku.