Skuteczne preparaty do dezynfekcji rąk

Higiena jest ważnym elementem, który powinien być zachowany w każdym miejscu zajmującym się wykonywaniem zabiegów i mającym kontakt z żywnością. Jednym z wymagań takich placówek jest stosowanie preparatów dezynfekujących, które nie tylko pozwalają na zachowanie czystości, ale również chronią przed niebezpiecznymi bakteriami i grzybami. Czym charakteryzują się środki tego typu i dlaczego należy je stosować?

Zastosowanie preparatów do dezynfekcji rąk

preparaty do dezynfekcji rąkNa rynku dostępna jest szeroka oferta produktów, które przeznaczone są do dezynfekcji rąk. Najczęściej występują one w formie płynów i żelów, które są łatwe w stosowaniu. Jedną z najważniejszych zasad używania takich preparatów jest dokładne czytanie etykiety. Płyny dezynfekujące, w zależności od producenta i przeznaczenia, mogą różnić się między sobą czasem działania. Niektóre produkty są skuteczne już po 30 sekundach, inne natomiast wymagają aż paru minut, aby dobrze zniwelować ryzyko przeniesienia się bakterii. Preparaty do dezynfekcji rąk są stosowane w kilku miejscach. Najczęściej używają ich osoby, które mają kontakt z pacjentem w czasie wykonywania różnych zabiegów. Tyczy się to zarówno pracy w gabinecie lekarskim, jak i w salonach kosmetycznych lub masażu. Każda styczność ze skórą lub wydzielinami pacjenta wymaga dokładnego umycia rąk specjalnym preparatem, który uchroni nas przed możliwymi zagrożeniami. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które mają do czynienia z produktami spożywczymi w punktach gastronomicznych. Czyste, zdezynfekowane ręce zapewniają higienę pracy oraz zapobiegają przenoszeniu się zarazków na przygotowywane potrawy. Preparaty służące do dezynfekcji są bezpiecznymi produktami dla ludzkiej skóry. Nawet częste ich używanie nie niszczy dłoni i nie naraża ich na dyskomfort związany z pieczeniem czy zaczerwieniem. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed użyciem takiego produktu dokładnie zapoznać się z etykietą w celu wyeliminowania obecności substancji, na które moglibyśmy być uczuleni.

Preparaty do dezynfekcji są stosowane w wielu zawodach wymagających kontaktu z pacjentem lub żywnością. Zapewniają one ochronę przed niebezpiecznymi zarazkami i grzybami, które w styczności ze skórą mogłyby negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Najczęściej spotykanymi środkami tego typu są płyny oraz żele.