Stosowanie zębatek owalnych w branży rowerowej

Producenci napędów rowerowych od wielu lat starają się uczynić pedałowanie na rowerze bardziej płynnym. Przeniesienie napędu w rowerze odbywa się za pomocą korb, łańcucha i kaset rowerowych. Najbardziej popularnym systemem, który poprawia płynność pedałowania, i eliminuje efekt tak zwanego „martwego punktu”. Wielu producentów części do napędów rowerowych wprowadza do swojej oferty coraz więcej modeli owalnych zębatek korb.

Systemy owalnych zębatek rowerowych

zębatki owalneTego typu zębatki rozwijają swoją karierę w zawodowym kolarstwie górskim i szosowym, gdzie są z powodzeniem stosowane przez topowych zawodników. Zębatki owalne zwiększają płynność pedałowania, a także pozwalają na oszczędzanie kolan, a dokładnie eliminacje prawdopodobieństwa występowania dolegliwości bólowych. Istnieją także badania, które potwierdzają pozytywny wpływ tego typu zębatek na utrzymywanie mocy, a także jazdę z wysoką kadencją. Zębatki owalne są więc bardzo nowoczesną formą ulepszenia sprawdzonego systemu mechanizmu korbowego, który zdaje egzamin od wielu dziesięciu lat. Z tego typu zębatek oraz profitów, jakie dają, mogą korzystać zawodnicy w wyścigach szosowych, szczególnie na stromych podjazdach. Oczywiście amatorzy ścigania górskiego również sięgają po tego typu nowe technologie, co pomaga im poprawiać swoje wyniki w wielu zawodach. Owalne tarcze to wciąż nowość, lecz coraz szerzej stosowana przez zawodowców oraz amatorów.

Owalne tarcze możemy zaobserwować także na wielu wyścigach pokazywanych w telewizji. Z tego systemu korzysta paru topowych kolarzy, którzy uczestniczą na przykład w wyścigu dookoła Francji, czyli popularnej wielkiej pętli. Tego rodzaju tarcze dają wymierne efekty, więc coraz większa liczba kolarzy zapragnęła mieć je w swoich rowerach.