Szambo betonowe czy plastikowe?

Wybierając domek na wsi nie zawsze zdajemy sobie w pełni sprawę z tego, jakie niedogodności mogą się z tym wiązać. Konieczność dojazdów do pracy, szkoły czy na zakupy, mniejsza liczba sąsiadów – to oczywiste. A kto myśli o… kanalizacji?

Postaw na szambo betonowe

szamba betonowe z WarszawyTemat odprowadzania nieczystości „mieszczuchom” raczej nie zaprząta głowy, chyba że muszą za to płacić rachunki. Może się on jednak stać znacznie bliższy każdemu, kto zdecyduje się na budowę wymarzonego domu w jakiejś uroczej okolicy, nieskażonej działaniem ludzi i pozbawionej powszechnego dostępu do kanalizacji. Nagle okazuje się, że nie wybiera się tylko projekt domu i ogrodu, ale także trzeba zdecydować się na wybór między szambem betonowym i plastikowym. Na szczęście nie trzeba być znawcą tematu, żeby zorientować się, który materiał okaże się lepszy i czy należy wybrać szamba betonowe z Warszawy czy może plastikowe. Szambom betonowym zarzuca się często, że są zbyt ciężkie, a przez to trudne w transporcie i montażu, a z kolei szambo plastikowe waży ok. 200-300 kg, więc nie sprawia takich problemów. Z drugiej jednak strony szambo należy zawsze zabezpieczyć przed wypchnięciem na powierzchnię na przykład przez działanie wód gruntowych. Konieczne jest to w przypadku lekkich plastików, ale kilkutonowe szambo betonowe nie wymaga takiego dociążania. Dla szamb betonowych jest to dodatkowy koszt, który trzeba ponieść, a same z siebie również z reguły są droższe od tych wykonanych z betonu. Owszem, szamba plastikowe są szczelniejsze, ale również szambo betonowe, jeśli jest odpowiednio wykonane, zachowuje szczelność przez wiele kolejnych lat.

Nie da się ukryć, że wybór szamba na działkę jest istotną decyzją. Podejmując decyzję należy brać pod uwagę różne czynniki. Cenę, dodatkowe koszta, montaż, a także trwałość i wytrzymałość. Pod tymi ostatnimi względami szamba z betonu są bardzo dobrym rozwiązaniem.