Terapia osób z PTSD

Zwalczanie stresu i zaburzeń prawidłowego funkcjonowania po przeżytych dramatycznych wydarzeniach jest ciężkie i długie. Wymaga czasu i cierpliwości oraz ogromnych pokładów siły wewnętrznej. Praca nad sobą to jedyny sposób na powrót do dawnej formy psychicznej. Oczywiście należy dać sobie pomóc specjalistom w tej dziedzinie, których na przykład w stolicy, nie brakuje.

Jak radzić sobie ze stresem pourazowym?

zespół stresu pourazowego warszawaPost-traumatic stress disorder, czyli zespół stresu pourazowego występuje u osób, które doznały w życiu traumatycznego przeżycia lub były jego świadkami. Może wystąpić u każdego, niezależnie od kondycji psychicznej w chwili zdarzenia. Zespół ten jest spektrum objawów, które skutecznie zaburzają normalne funkcjonowanie człowieka. Gama zaburzeń jest szeroka, dlatego warto postawić na dobrą diagnozę. Zespół stresu pourazowego Warszawa leczy kompleksowo. Zwalczanie takich zaburzeń zazwyczaj wygląda następująco: w pierwszych chwilach konieczna jest wizyta u psychoterapeuty, który dokładnie określi stan psychiczny osoby po przebytym doświadczeniu. Terapie pacjentów z ptsd są czasochłonne i wymagają pracy nad sobą. Zazwyczaj trwają przynajmniej pół roku (jest to bezpieczne minimum) i obejmują zarówno sesje terapeutyczne ze specjalistą, jak i samodzielny wkład w powrót do zdrowia poprzez wykonywanie codziennych czynności wspierających terapię. Są to między innymi sesje mindfullness, regularny wysiłek fizyczny.

 

Życie z zespołem stresu pourazowego jest niełatwe. Powrót do funkcjonowania w społeczeństwie może być trudne i długie, dlatego nie warto bagatelizować oczywistych objawów, zauważanych u siebie czy innych, które mogą wskazywać na zaburzenia, związane z ptsd. Warto zdać sobie sprawę z pracy, jaka nas czeka, i przygotować się na spokojnie na lepszy czas w życiu.