Wykonywanie odwiertów przed rozpoczęciem budowy

Są osoby, które decydują się na zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki projekt jest dostosowany do stabilnych warunków gruntowych. Jeśli ktoś planuje zaś budowę na gruncie, którego nośność jest zdecydowanie mniejsza, to powinien zastanowić się nad skorzystaniem z usług geotechnicznych.

Odwiert określający położenie i rodzaj gruntu

odwierty geotechnicznePrzed rozpoczęciem budowy bardzo ważne jest to, by dowiedzieć się, jaka jest specyfika gruntu na danym terenie. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. O kosztach i bezpieczeństwie posadowienia budynku decydują przede wszystkim trzy parametry. Pierwszym parametrem jest położenie. Wiadomo, że obecnie domy można budować zarówno na płaskim terenie jak i na skarpach. Trzeba zwrócić uwagę na zmienne warunki pogodowe. Jeśli dom będzie znajdował się na skarpie, to ważne jest to, gdzie spływają wody opadowe, bo nie wnikają one przecież od razu do gruntu. To zaś może mieć wpływ na cały budynek. Takie odwierty geotechniczne bez wątpienia pozwolą określić dokładne położenie danego budynku. Kolejnym parametrem, który sprawdzany jest w czasie odwiertów geotechnicznych, jest poziom wód gruntowych. Ma to szczególne znaczenie wtedy, kiedy budowane są domy podpiwniczone. Jeśli poziom wód gruntowych jest wyższy niż powinien, to takie warunki mogą w przyszłości sprawiać różne trudności. Zresztą te trudności mogą pojawić się już w czasie budowy oraz izolowania fundamentów. To wszystko doprowadzi w końcu do podniesienia kosztów inwestycyjnych.

Z punktu widzenia nośności poziom wód gruntowych również jest bardzo istotny. Nie da się ukryć, że gleby wilgotne mają nośność mniejszą niż podłoża, które są zwarte w swojej budowie. Ostatnim parametrem jest określenie rodzaju gruntu. W ten sposób sprawdza się, czy w podłożu nie ma warstw namułów albo glin.