Wykorzystanie naturalnych zasobów ciepła

Innowacyjne instalacje pozyskiwania ciepła, są już stosowane w Europie od ponad 30 lat. W Polsce coraz więcej osób przekonuje się, że warto stosować te naturalne rozwiązania, jednak wciąż jesteśmy w tyle, porównując takie kraje jak Niemcy, Szwecja czy Francja.

Zasada działania sprężarkowych pomp ciepła

pompy ciepła opoleDługo byłem sceptyczny, jeżeli chodzi o inwestycje związane z naturalnym poborem energii cieplnej z powietrza lub gruntu. Jednak wciąż rosnące ceny gazu i ropy, w końcu sprawiły, że postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Sprawdzając podstawowe informacje dotyczące pompy ciepła opole które jest moim miastem rodzinnym, okazało się największą aglomeracją skupiającą te i podobne rozwiązania. Dowiedziałem się, że jest to technologia ogrzewania domów, która dodatkowo dodaje ponad trzy razy więcej energii cieplnej pobieranej z powietrza lub gruntu. W praktyce wygląda to tak, że płacąc z 1kWh pobranej energii elektrycznej, dostajemy dodatkowo ok trzech kWh darmowej energii cieplnej. Działanie tego urządzenia polega na cyklicznej zmianie stanu czynnika, znajdującego się w systemie grzewczym jak: sprężanie, skraplanie lub parowanie. Sprężarka która jest sercem układu spręża parę czynnika chłodzącego, co powoduje jej wzrost temperatury. W skraplaczu para zostaje skroplona oddając swoje ciepło wodzie z instalacji grzewczej. Następnie sprężony i ciekły czynnik chłodzący przepływa przez zawór rozprężny co w efekcie prowadzi do gwałtownego spadku temperatury. Zimny płyn chłodniczy przepływając pod niskim ciśnieniem przez parownik ogrzewa się, pobierając ciepło od płynu roboczego. W wyniku ogrzania czynnika powstaje para, która jest ponownie zasysana przez sprężarkę i cały proces powtarza się ponownie.

Podsumowując, podstawowe korzyści z zastosowania pomp to: duża sprawność cieplna, pokrycie wszelkiego rodzaju zapotrzebowania na ciepło, możliwość podłączenia do każdego systemu ogrzewania, łatwość obsługi, komfort cieplny, oraz bezpieczeństwo dla środowiska i otoczenia.