Zastosowanie aluminiowych kół pasowych

Opublikowany Kategorie: Technologie

Inżynierowie od lat projektują maszyny i urządzenia tak, by spełniały wszelkie wymagania techniczne, zwracając jednocześnie ogromną uwagę na budżet projektu. Niższe bowiem koszty wytworzenia, przy zachowaniu funkcjonalności, to wyższe docelowo przychody ze sprzedaży tych maszyn i urządzeń, a co za tym idzie, wyższy zysk firmy.

Lekkie, aluminiowe koło pasowe

koła pasowe aluminioweOgromne silniki, jak a przykład na statkach, wymagają wykorzystania stali i żeliwa jako materiału tworzącego układy przeniesienia napędu. Jednak w mniejszych konstrukcjach, koła pasowe aluminiowe, będą lepszym wyjściem. Tak będzie na przykład w wypadki zwykłej pralki, którą można spotkać praktycznie w każdym domu. Wykorzystuje się w niej układ przeniesienia napędu z wykorzystaniem paska klinowego. Wynika to z konstrukcji pralki- w stosunki do obrotowego pojemnika na pranie, równoległa oś silnika jest znacząco przesunięta. Zastosowanie przekładni z kołem zębatym byłoby tu nie ekonomiczne. Pasek klinowy zapewnia wystarczające przeniesienie mocy z silnika, umożliwia też zmianę kierunku obrotów w czasie pracy. Aluminium, jako materiał na koło pasowe, jest tu idealnym rozwiązaniem. Oczywiście, konieczne jest wykonanie prawidłowych obliczeń średnic obydwu kół oraz odpowiedni dobór paska klinowego. Pozwoli to na zastosowanie silnika elektrycznego o mniejszej mocy, a jednocześnie zapewni pracę pralki z prawidłową dla procesu prania prędkością obrotową.

Aluminium, jako niezwykle lekki materiał, od wielu lat znajduje zastosowanie w technice, elektronice, nawet w przemyśle lotniczym. Stosunkowo łatwa obróbka mechaniczna sprawia, że można z niego wykonywać nawet detale o skomplikowanych kształtach. Zapewnia odpowiednią wytrzymałość, dzięki czemu jest wykorzystywany w elementach przeniesienia napędu.