Zimowe obuwie ochronne

Zima była bodaj najgorszą porą do wykonywania jakichkolwiek dużych prac ziemnych czy budowlanych, z dość oczywistych przyczyn. Praca w zimie była bardzo trudna, a nawet najprostsze wykopanie podstawy pod fundamenty było ogromnym wysiłkiem, nawet z pomocą ciężkiego sprzętu. Co gorsza, odzież robocza również nie była z reguły dostosowana do niskich temperatur.

Buty robocze do pracy w zimie

wytrzymałe buty robocze zimoweMimo ogromnych utrudnień, często zdarzało się iż wiele zleceń musieliśmy kończyć zimą, by zmieścić się w wyznaczonym terminie. Problemy jednak zaczynały się, gdy przyszło nam pracować kilka lub kilkanaście godzin na mrozie, podczas gdy nie posiadaliśmy odpowiednio dobrego obuwia roboczego, bo większość takowego obuwia przeznaczona była raczej do pracy w nieco wyższych temperaturach, i jako taka nie zapewniała za dobrej ochrony przed zimnem. Byliśmy więc często zmuszeni kupować własne wytrzymałe buty robocze zimowe, choć z drugiej strony, możliwość wybrania własnego obuwia była bardzo dużym ułatwieniem. Obuwia roboczego na zimę było na szczęście dość dużo, więc zwykle każdy miał w czym wybierać, a znalezienie odpowiednich dla siebie butów było tylko kwestią czasu. Wszystkie zimowe buty robocze były dość ciężkie i zwykle wykonane ze sztywnej skóry, nie przepuszczającej powietrza. Jednocześnie, gruba skóra była bardzo odporna na uszkodzenia i bez trudu znosiła nawet najcięższe warunki w pracy.

Pod warstwą skóry zwykle wszyta była miękka podszewka zatrzymująca ciepło, która podobna była do tych używanych w obuwiu sportowym. W takim obuwiu, nawet wielogodzinna praca na mrozie nie była aż tak problematyczna, a jednocześnie zachowany był odpowiednio wysoki stopień bezpieczeństwa na stanowisku pracy, gdyż buty te były ciągle obuwiem roboczym, i nadal bardzo dobrze chroniły przed obrażeniami.